Rak szyjki macicy

Bezpłatne badania cytologiczne.

W 40 sekund nie zdążysz podać obiadu. Nie zdążysz wyprasować koszuli ani wypastować swoich ulubionych szpilek. Nie wybierzesz też sukienki i nie zrobisz makijażu. 40 sekund to mało! Lecz właśnie tyle potrzebuje Twój lekarz ginekolog, by uratować Ci życie... Nie czekaj dłużej, weź udział w ogólnopolskiej akcji profilaktyki raka szyjki macicy i wykonaj badanie cytologiczne.

Program przeznaczony jest dla kobiet w  wieku 25 -59 lat, które w ostatnich 3 latach nie brały udziału w tym projekcie. Badanie wykonywane jest bezpłatnie i nie wymaga skierowania. Z badania realizowane są od poniedziałku do piątku, między 8:00 – 18:00 w Szpitalu św. Rafała – zgodnie z dostępnym terminarzem po wcześniejszej rezerwacji terminu.

Rejestracja pod numerem Telefonicznego Centrum Obsługi – 12 629 88 00.

Przygotowanie jak do standardowego badania cytologicznego. Badanie najlepiej wykonać pomiędzy 10 – 20 dniem cyklu.

Przeczytaj. Może to Cię przekona, że warto!

Rak szyjki macicy należy do najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet. Nowotwór co roku zbiera potężne żniwo, tylko dlatego, że kobiety zapominają o badaniu cytologicznym, które trwa zaledwie 40 sekund! Zachorowalność wzrasta począwszy od 25 - 29 roku życia. Następnie liczba chorych gwałtownie rośnie, osiągając szczyt w grupie pacjentek między 45 a 49 rokiem życia. Niestety, w Polsce systematycznie wzrasta umieralność młodych kobiet z powodu tego nowotworu.  W Polsce rak szyjki macicy jest drugim co do częstości występowania nowotworem narządów płciowych u kobiet do 45 roku życia.

Choroba może dotknąć każdą z nas!

Czynniki, które mają wpływ na powstanie i rozwój choroby:

  • zakażenie wirusem HPV 16 , 18 , 31 , 33 , 35
  • zakażenie pochwy wirusem HSV – 2
  • zakażenia patogenami innymi (chlamydie, CMV, EBV, przewlekłe infekcje bakteryjne)
  • palenie papierosów
  • doustne środki antykoncepcyjne
  • promiskuityzm
  • immunosupresja
  • wielorodność (szczególnie wczesna ) 

Badanie cytologiczne pozwala na wczesne rozpoznanie stanu przedrakowego szyjki macicy. Polega ono na mikroskopowej ocenie rozmazu pobranego z tarczy i kanału szyjki macicy. Badanie jest bezbolesne. Pobrany materiał jest następnie badany pod mikroskopem w kierunku ewentualnych nieprawidłowości.