Poradnia Uroginekologiczna

Ogólnopolskiego Centrum Uroginekologii

Poradnią uroginekologiczną Ogólnopolskiego Centrum Uroginekologii w Szpitalu św. Rafała kierują prof. Marcin Jóźwik i dr Paweł Szymanowski. Oferowane są diagnostyka i leczenie wszystkich form nietrzymania moczu, a także obniżenia narządów miednicy mniejszej i związanych z tym dolegliwości.

Uroginekologia stanowi specyficzne połączenie ginekologii i urologii, a także proktologii. Z uwagi na kompleksowy charakter problemów leczenie odbywa się interdyscyplinarnie, co w praktyce oznacza, że Pacjentki znajdują się pod jednoczesną opieką lekarzy specjalistów z różnych dziedzin medycyny. W zależności od rodzaju schorzenia zapewniamy w procesie leczenia uczestniczenie nie tylko lekarza ginekologa, ale także urologa, chirurga, neurologa, internisty, bądź też innego niezbędnego specjalisty, który dostępny jest w tym samym ośrodku. Aby efekty leczenie zostały utrwalone zapewniamy opiekę i poradę fizjoterapeuty.

Ogólnopolskie Centrum Uroginekologii jest certyfikowanym ośrodkiem referencyjnym i szkoleniowym Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego oraz certyfikowaną poradniąNiemieckiego Towarzystwa Kontynencji, a także jedynym tego typu ośrodkiem w Polsce. 

W Poradni uroginekologicznej oferujemy diagnostykę takich problemów zdrowotnych, jak:

 • wszystkie formy gubienia moczu
 • obniżenie i wypadanie narządów miednicy mniejszej: pęcherza moczowego, macicy, pochwy i jelita grubego
 • przetoki moczowo-płciowe
 • problemy związane z opróżnianiem zarówno pęcherza, jak i jelita
 • dolegliwości odczuwane podczas stosunku płciowego
 • choroby w obrębie miednicy mniejszej

Prowadzimy następującą nowoczesną diagnostykę:

 • wnikliwy wywiad dotyczący dolegliwości
 • protokół mikcyjny
 • badanie ginekologiczne łącznie z ultrasonografią przezpochwową
 • ocenę stanu krocza, w tym uszkodzeń okołoporodowych
 • ultrasonografię krocza i dna miednicy (pelvic floor sonography)
 • badanie urodynamiczne: cystotonometrię i profil ciśnienia w cewce moczowej
 • cystoskopię (wziernikowanie pęcherza moczowego)
 • uretroskopię (wziernikowaie cewki moczowej)
 • endosonografię przezodbytniczą

Oferujemy pełen zakres najnowocześniejszych zabiegów uroginekologicznych z dostępu laparoskopowego, pochwowego, brzusznego i łączonego:

 • taśmy podcewkowe TOT i TVT
 • operacja Burcha (uretrosuspensja) i Richardsona (paravaginal repair) sposobem laparoskopowym
 • plastyki pochwy z siatkami mesh i tradycyjne
 • zawieszenia macicy, szyjki macicy lub pochwy – hysteropeksje, sakropeksje i kolpopeksje sposobem laparoskopowym
 • łączone laparoskopowo-pochwowe operacje rekonstrukcyjne złożonych uszkodzeń dna miednicy
 • operacje przetok moczowo-płciowych bez otwarcia brzucha
 • operacje naprawcze wypadania odbytnicy
 • naprawa poporodowych uszkodzeń krocza i operacje kosmetyczne

 Jednostki chorobowe diagnozowane i leczone w Poradni uroginekologicznej

 
Wysiłkowe nietrzymanie moczu to objaw polegający na niekontrolowanej utracie moczu podczas wysiłku fizycznego, kichania lub kaszlu, czyli podczas wykonywania czynności, które zwiększają napięcie mięśni brzucha, a tym samym powodują wzrost ciśnienia w jamie brzusznej i w pęcherzu moczowym.
Parcia naglące to nagła i niepohamowana potrzeba oddania moczu (nawet kilkakrotnie w ciągu godziny) powstała w wyniku nieprawidłowych, niezależnych od woli, powtarzających się skurczów pęcherza moczowego. Parcia naglące są jednym z objawów tzw. pęcherza nadreaktywnego.
Mieszane formy nietrzymania moczu dotyczą Pacjentek, u których występują zarówno typowe objawy dla wysiłkowego nietrzymania moczu, na przykład gubienie moczu podczas kichania, kaszlu lub wysiłku fizycznego, jak też parcia naglące.
Nietrzymanie moczu z powodu przepełnienia pęcherza spowodowane jest przeszkodą w odpływie moczu z pęcherza, na przykład obniżeniem pęcherza moczowego i przedniej ściany pochwy. W konsekwencji dochodzi do ustawicznego nadmiernego wypełnienia pęcherza moczem, który następnie stale lub okresowo wycieka przez cewkę moczową w sposób niekontrolowany. Zalegający w pęcherzu mocz może być przyczyną parć naglących, wywołuje konieczność częstego oddawania moczu, a także sprzyja nawracającym infekcjom dróg moczowych.
Przetoki moczowo-płciowe to nieprawidłowe połączenia pomiędzy pęcherzem moczowym, cewką moczową lub moczowodami a narządami płciowymi: pochwą lub macicą. Mogą powstać u kobiet po porodach pochwowych, cięciach cesarskich, a także po operacjach ginekologicznych i leczeniu naświetlaniem, czyli radioterapii. Przetoki mogą powodować nietrzymanie moczu poprzez niekontrolowany wyciek moczu przez kanał przetoki, jak również wywoływać nawracające infekcje dróg moczowych. W moczu mogą pojawiać się okresowo domieszki krwi.
Nietrzymanie moczu z powodów neurologicznych powstaje, gdy zaburzone jest  przekazywanie sygnałów nerwowych pomiędzy pęcherzem moczowym a ośrodkami kontroli w rdzeniu kręgowym i w mózgu. Takie dolegliwości spotyka się u chorych m.in.: na długoletnią niewyrównaną cukrzycę, stwardnienie rozsiane, uszkodzenia rdzenia kręgowego, a także u osób cierpiących na depresję.
Obniżeniu narządów miednicy mniejszej może, lecz nie musi, towarzyszyć gubienie moczu. U wielu Pacjentek występuje obniżenie pęcherza moczowego i przedniej ściany pochwy, a także obniżenie tylnej ściany pochwy i odbytnicy. Po trudnych porodach pochwowych dochodzi często do obniżenia macicy, która może wysuwać się z przedsionka pochwy lub, w zaawansowanych przypadkach, może całkowicie wypadać przed pochwę. Często obserwuje się defekty mieszane. Powyższe zaburzenia anatomii mogą prowadzić do zaburzeń oddawania moczu. Nasilenie choroby nie musi wynikać z wieku Pacjentki, lecz zależy od rozległości urazu okołoporodowego w obrębie miednicy mniejszej. Najczęściej zgłaszane dolegliwości to bóle w podbrzuszu, dolegliwości podczas oddawania moczu i stolca, zaparcia, stany zapalne oraz problemy podczas współżycia. Czynniki predysponujące do obniżenia narządów miednicy mniejszej to porody drogami natury dużych dzieci i porody wielokrotne, ciężka praca fizyczna, a także wyczynowy trening sportowy. Wystąpieniu choroby sprzyja nadwaga i otyłość, a dolegliwości często nasilają się w okresie pomenopauzalnym.
 
Więcej informacji o Ogólnopolskim Centrum Uroginekologii oraz rejestrację na wizytę otrzymają Państwo pod numerem telefonu 795 295 765.

 
Lekarz Pon. Wt. Śr. Czw. Pt. Sob.

specjalista ginekologii i położnictwa

specjalista ginekologii onkologicznej

14:00-16:00          
specjalista ginekologii i położnictwa
      8:00-13:00    

specjalista urologii 

14:30-16:00          

specjalista neurochirurgii

10:00-13:00 10:30-14:00        

psycholog

9:00-12:00   9:00-12:00      
fizjoterapeuta uroginekologiczny
16:20-20:00 07:00 - 10:40 16:20-20:00 07:00 - 10:40 wymiennie 07:00 / 16:20  

 

LekarzPon.Wt.Śr.Czw.Pt.Sob.