Poradnia Leczenia Ran i Odleżyn

Poradnia leczenia ran i odleżyn

Poradnia zajmuje się leczeniem ran i odleżyn zarówno poprzez stosowanie nowoczesnych opatrunków, jak
i chirurgicznych metod. Ryzyko powstawania odleżyn dotyczy głównie osób przebywających długo w pozycji leżącej lub siedzącej. Ciało osoby leżącej lub siedzącej wywiera ucisk na podłoże, który zatrzymuje przepływ krwi w skórze. Powtarzające się okresy ucisku stają się przyczyną zmian zapalnych w tkankach, prowadząc w efekcie do martwicy i wytworzenia odleżyn.

W poradni wykonywane są zabiegi w znieczuleniu miejscowym - usunięcia znamion skórnych oraz zmian tkanki podskórnej. Przed zabiegiem wykonywana jest dermatoskopia lub badanie USG.

Poradnia prowadzi Pacjentów z:

 • odleżynami
 • przewlekłymi owrzodzeniami żylnymi
 • przewlekłymi ranami pooperacyjnymi
 • oparzeniami
 • stopy cukrzycowej

Opieka nad Pacjentami polega na:

 • chirurgicznych zabiegach polegających na usunięciu tkanek martwiczych i ułatwieniu gojenia
 • przepisywaniu leków usprawniających gojenie ran i krążenie żylne lub tętnicze
 • edukacji Pacjentów
 • zlecanie opatrunków specjalistycznych
 • wymianie opatrunków
 • stosowaniu domowego systemu podciśnieniowego i wymiana opatrunków (VAC- vacuum assisted closure, NPWT- negative pressure wound therapy). Gojenie ciężkich ran wspomagane przez urządzenie wytwarzające podciśnienie, powodujące usuwanie w sposób ciągły tkanek zakażonych i martwiczych oraz powodujący mechaniczne zbliżanie brzegów rany.

W części przypadków wskazane jest leczenie operacyjne z kilkudniowym pobytem w szpitalu.

Przed leczeniem operacyjnym zwykle stosowany jest na rany i odleżyny system podciśnieniowy

Proponujemy trzy typy zabiegów:

Debridement

Jest to chirurgiczne usunięcie martwiczych i zakażonych tkanek, niejednokrotnie części kości, które są w stanie zapalnym. Ten sposób postępowania jest  podstawą w procesie leczenia poważnych, przewlekłych ran, owrzodzeń i odleżyn. Najczęściej ten etap leczenia jest wykonywany w poradni chirurgicznej, także zachowawczo dzięki lekom enzymatycznym. Jednak w części przypadków wymaga leczenia w warunkach szpitalnych i opracowania rany, w znieczuleniu, w obrębie bloku operacyjnego. Operację taką wykonuje chirurg ogólny, w części przypadków z asystą ortopedyczną.

Plastyka ran

Jest to kilka typów zabiegów, z zakresu chirurgii plastycznej, które wykonywane są zwykle w ostatnim etapie leczenia. Polegają one na przesunięciach płatów skórnych, mięśniowo-skórnych i powięziowo-skórnych oraz przeszczepów skórnych. Przesunięcia płatów i przeszczepy mają za zadanie pokryć ubytek skóry lub głębszych tkanek, tak aby skrócić i umożliwić ostateczne zagojenie się ubytku. Taki typ zabiegów wymaga leczenia w warunkach szpitalnych, w znieczuleniu, w obrębie bloku operacyjnego. Operację taką wykonuje chirurg plastyk z asystą chirurga ogólnego.   

Pokrywanie ubytków skóry i tkanek miękkich przeszepem skórnym niepełnej grubości, uzyskiwanym przy pomocy dermatomu mechanicznego.

Zabieg wykonywany jest głownie u osób z długo gojącymi się owrzodzeniami żylnymi, ranami  i u osób z ubytkami skórnymi po urazach.

Operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym w ramach bloku operacyjnego. Jest kilka miejsc pobrań przeszczepów skórnych, ale w większości przypadków wykorzystywane są przednie lub boczne powierzchnie ud. Przeszczepem uzyskiwanym przy pomocy dermatomu mechanicznego pokrywane są miejsca ubytków skórnych. Opatrunki na miejsca pobrania przeszczepu i miejsca biorcze usuwane są po kilku dniach w Poradni.

Zwykle przed operacją przygotowujemy miejsce biorcze, stosując dwutygodniowe leczenie systemem podciśnieniowym i antybiotykoterpią.

Pobyt w Oddziale 1 dzień.

Wizyty domowe

W ramach świadczonych usług przez Poradnię ran i odleżyn mogą Państwo skorzystać także z wizyt domowych. Nasz personel w zaciszu domowym Pacjenta zajmie się leczeniem ran i odleżyn poprzez właściwą pielęgnację, wymianę opatrunków oraz poradami. 

 

Grafik przyjęć lekarzy:

LekarzPon.Wt.Śr.Czw.Pt.Sob.