Poradnia Ginekologii Estetycznej

Ginekologia estetyczna to stosunkowo młoda, a zarazem dynamicznie rozwijająca się dziedzina medycyny, która umożliwia kobietom poprawić wygląd i atrakcyjność intymnych części ciała, a także poprawić odczucia w sferze seksualnej. Skutkuje to nie tylko poprawą struktur anatomicznych ciała kobiety, ale także pozbyciem się intymnych dolegliwości i związanych z nimi kompleksów oraz barier psychicznych. Decyzje o przeprowadzeniu tego typu zabiegów najczęściej wiążą się z wadliwą budową części intymnych, przebytą ciążą oraz nieusatysfakcjonowanym pożyciem seksualnym. Medycyna anti-aging zajmuje się natomiast badaniem przyczyn i minimalizowaniem skutków oraz przeciwdziałaniem starzeniu się organizmu.

W Szpitalu św. Rafała oferujemy kompleksową pomoc łącząc umiejętność wykonania wysoko specjalistycznych zabiegów chirurgicznych z wiedzą z zakresu ginekologii, endokrynologii i medycyny anti-aging. Interdyscyplinarne podejście pozwala na uzyskanie optymalnych wyników, a co za tym idzie poprawę samopoczucia i samooceny naszych Pacjentek.

W naszej ofercie znajdą Państwo szeroki zakres proponowanych zabiegów, które dotyczą wielu problemów kobiet w różnym wieku:

  • Pomniejszenie oraz naprawa zbliznowaceń w obrębie krocza po porodzie drogami natury, a także blizn skóry brzucha po cięciach cesarskich
  • Pomniejszenie pochwy, która uległa rozciągnięciu po porodzie oraz korekcja zagłębienie się pęcherza moczowego i odbytnicy do pochwy (waginoplastyka)
  • Zmiana kształtu i wielkości warg sromowych mniejszych i większych (labioplastyka)
  • Rozcięcie błony dziewiczej (hymenotomia)
  • Odtworzenie błony dziewiczej (hymenoplastyka)
  • Wspomaganie doznań seksualnych kobiet
  • Pomniejszenie (redukcja) i uniesienie piersi
  • Operacyjne i nieoperacyjne powiększenie piersi
  • Odbudowa piersi po mastektomii

 

Operacje z zakresu ginekologii estetycznej

Operacja plastyczna krocza (perineoplastyka) oraz operacja plastyczna pochwy (waginoplastyka) – zabiegi wykonywane u kobiet, u których nastąpiło rozciągnięcie przedsionka i ścian pochwy. Często towarzyszy temu zagłębianie się pęcherza moczowego i odbytnicy do pochwy. Zabieg polega na przywróceniu pierwotnego położenia narządów w tej części miednicy mniejszej, a także zwężeniu pochwy. Operacje tego typu wykonywane są w celu poprawy działania pęcherza moczowego i odbytnicy, w tym leczenie zaburzeń oddawania moczu i stolca, a także poprawy sfery seksualnej kobiet.

Korekcja blizny po cięciu cesarskim – wskazana jest u Pacjentek u których nastąpiło przerośniecie blizny z wytworzeniem tzw. bliznowca, występują zaciągnięcia powierzchni skóry z towarzyszącymi im dolegliwościami bólowymi, a także w przypadku kiedy blizna po operacji nie spełnia oczekiwań estetycznych kobiety.

Plastyka warg sromowych (labioplastyka) – zabieg polega na zmianie kształtu i korekcji wielkości warg sromowych mniejszych i większych. Pozwala na rekonstrukcję warg sromowych mniejszych, które uległy rozerwaniu w czasie porodu, a także pomniejszenie przerośniętych warg sromowych mniejszych. Najczęstszymi wskazaniami do tego typu operacji są dolegliwości bólowe odczuwane podczas uprawiania sportu oraz podczas współżycia.

Rozcięcie błony dziewiczej (hymenotomia) – wskazaniem do wykonania tego rodzaju zabiegu jest pogrubiała błona dziewicza, która uniemożliwia rozpoczęcie współżycia, a także obawy kobiety przez doznaniami bólowymi podczas pierwszego kontaktu płciowego.

Odtworzenie błony dziewiczej (hymenoplastyka) – zabieg wykonywany szczególnie u kobiet, u których doszło do przerwania ciągłości błony dziewiczej z powodu sytuacji losowej lub wypadku, dla których zachowanie błony dziewiczej odgrywa kluczową rolę w życiu społecznym i religijnym.

Pomniejszanie (bądź redukcja) i uniesienie piersi – problemem wielu kobiet są zbyt duże piersi, które obciążają kręgosłup powodując wady postawy oraz nie spełniają oczekiwań estetycznych. Dzięki zabiegom ginekologii estetycznej możliwe jest zmniejszenie oraz ujędrnienie piersi tak, aby znów pasowały do sylwetki i odciążały kręgosłup. Możliwe jest także podniesienie i ujędrnienie piersi, które opadły. Dotyczy to szczególnie kobiet, które wykarmiły wiele noworodków.

Nieoperacyjne powiększanie i ujędrnianie piersi – zabieg z wykorzystaniem kwasu hialuronowego, który wstrzykiwany jest do piersi. Maksymalnie możliwe jest podanie ok 150 ml preparatu w jedną pierś. Pacjentka poprzez czynne uczestnictwo w zabiegu, decydując o ilości i miejscu iniekcji kwasu hialuronowego, współdecyduje o końcowym efekcie kosmetycznym. Metoda ta polecana jest szczególnie Pacjentkom, które w efekcie porodu oraz karmienia piersią cierpią z powodu mniejszych i mniej jędrnych piersi. Organizm rozpoznaje kwas hialuronowy jako substancję własną, dlatego też stopniowo jest on wchłaniany. Po upływie 12-18 miesięcy od zabiegu wykonać można dodatkowe uzupełnienie, dostrzykując około połowę dawki podanej przy pierwszym zabiegu. W miejscu wchłoniętego kwasu hialuronowego tworzy się tkanka łączna, która powiększa trwale objętość piersi. Metoda nieoperacyjnego powiększania i ujędrniania piersi jest metodą optymalną dla kobiet, które pragną odzyskać naturalny wygląd piersi bez konieczności zabiegu operacyjnego. Ponad 80% Pacjentek zadowolona jest z wyników zabiegu przez kilka lat.

Powiększenie (augmentacja) piersi za pomocą implantów – operacja zalecana szczególnie dla kobiet, które chcą trwale i w dużym stopniu powiększyć piersi. Jest to metoda bardzo bezpieczna i sprawdzona. Przed zabiegiem wymagana jest konsultacja lekarska, w celu ustalenia rodzaju zabiegu oraz wyboru odpowiednich implantów zgodnie z oczekiwaniami Pacjentki. Przy wyborze odpowiednich implantów piersiowych należy zwrócić uwagą na ich rodzaj (implanty anatomiczne lub okrągłe) oraz na odpowiedni rozmiar, biorąc pod uwagę oczekiwany efekt pooperacyjny. Implanty do powiększania piersi należą do najdokładniej zbadanych implantów stosowanych u człowieka. U Pacjentek decydujących się na tego rodzaju metodę powiększania piersi możliwe jest wytworzenie się po kilku latach torebki włóknistej wokół implantu (capsel contraction). Powodować to może dolegliwości bólowe oraz pogorszenie efektu kosmetycznego. W niektórych przypadkach wymagana jest interwencja chirurgiczna w celu usunięcia torebki włóknistej i wymiany implantu na nowy.

Odbudowa piersi po mastektomii – zabieg przy użyciu implantów silikonowych dedykowany dla Pacjentek, które straciły pierś lub piersi z powodu nowotworu. Pełna odbudowa piersi wymaga przynajmniej dwóch zabiegów operacyjnych. W pierwszym etapie  implantuje się pod skórę tzw. ekspander. Po zagojeniu rany w miejscu wprowadzenia, ekspander napełnia się w kilkunastodniowych odstępach, dostrzykując roztwór soli fizjologicznej. W ten sposób skóra ulega rozciągnięciu, aż do uzyskania wielkości odpowiadającej naturalnej piersi Pacjentki bądź też – w przypadku mastektomii obu piersi – aż do rozmiaru zgodnego z oczekiwaniami Pacjentki. W kolejnym etapie ekspander zostaje zastąpiony implantem silikonowym o właściwym kształcie, a także odtwarza się brodawkę piersi wraz z jej kolorem (za pomocą tatuażu).  

LekarzPon.Wt.Śr.Czw.Pt.Sob.