Usuwanie brodawek płaskich

Brodawki płaskie, nazywane też brodawkami młodocianych, to nieznacznie uwypuklone, gładkie, często żółto-brunatne zmiany grudkowe, powstające na skutek zakażenia wirusem z grupy HPV (wirus brodawczaka ludzkiego). Jak wskazuje nazwa, dotyczą najczęściej osób młodych, jednak mogą wystąpić praktycznie w każdym wieku. Najczęściej zlokalizowane są na twarzy i grzbietach rąk, niekiedy na szyi, klatce piersiowej czy kolanach. Mogą przyjmować linijny przebieg w miejscu zadrapania. Do zakażenia dochodzi zazwyczaj w miejscach dużych skupisk ludzkich takich jak np. kąpieliska czy łaźnie. Brodawki wirusowe bardzo szybko się rozprzestrzeniają, dlatego dobrze jest je usunąć możliwie jak najwcześniej.

Przygotowanie do zabiegu

W zależności od stosowanej metody. Niekiedy brodawki „przygotowuje się” do zabiegu przy użyciu specjalnych, rozmiękczających maści.

Opis zabiegu

Istnieje wiele metod usuwania brodawek płaskich. Należy do nich krioterapia, elektrokoagulacja, usunięcie zmian przy pomocy lasera, czy chirurgiczne wycięcie. Często skuteczna jest również farmakoterapia miejscowa. O wyborze najodpowiedniejszej z nich decyduje lekarz, w zależności od czasu utrzymywania się, wielkości i lokalizacji brodawek, a także wieku chorego, stanu jego odporności i innych indywidualnych wskazań.

Postępowanie po zabiegu

Zabieg jest zazwyczaj krótki, często wymaga powtórzeń. Niestety zdarza się, że brodawki nawracają po leczeniu.

Informacje zamieszczone na stronie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie mogą służyć Pacjentowi do oceny własnego stanu zdrowia. Oceny tej może dokonać tylko specjalista na życzenie Pacjenta.