Mammotomiczna biopsja piersi

Mammotomia (biopsja mammotomiczna) jest bezpieczną, powszechnie stosowaną metodą głównie w diagnozowaniu, ale także w leczeniu chorób piersi. Jest to także jedna z najnowocześniejszych metod pobierania wycinków z piersi. Metoda jest stosowana od 1995 roku - już ponad 3 miliony kobiet na całym świecie miało wykonaną skuteczną biopsję mammotomiczną.

Jest to procedura, w trakcie której w bardzo dokładny sposób pobiera się i usuwa nieprawidłowe tkanki piersi, ułatwiając i przyspieszając diagnozę. Może być zastosowana zarówno do badalnych, jak i niebadalnych zmian w piersi. Zabieg wymaga jedynie znieczulenia miejscowego, wykonywany jest w trybie ambulatoryjnym i w większości przypadków nie wymaga założenia szwów skórnych, ponieważ blizna jest długości około 3 mm. Zabieg trwa do 1 godziny. Przeprowadzenie zabiegu nie wymaga hospitalizacji. W wielu przypadkach biopsja mammotomiczna jest opcją dla zabiegu chirurgicznego. Należy jednak pamiętać, że o sposobie diagnostyki i leczenia zmian w piersiach, jak i wskazaniach do mammotomii decyduje lekarz prowadzący.

Podczas zabiegu stosowany jest system składający się z urządzenia wytwarzającego próżnię oraz 3-milimetrowej igły zawierającej mechanizm rotacyjny. W odróżnieniu od biopsji cienko- i gruboigłowej w biopsji mammotomicznej wystarcza pojedyncze wkłucie, ponieważ dzięki rotacji igły wokół własnej osi można pobrać odpowiednią ilość tkanki w postaci wielu wycinków z dowolnego miejsca wokół igły biopsyjnej. Biopsję mammotomiczną wykonuje się w połączeniu z dwoma uzupełniającymi się systemami obrazowymi - mammografią cyfrową w postaci tzw. stołu stereotaktycznego oraz w obrazowaniu USG.

CEL BADANIA

Precyzyjna metoda diagnostyki zmian w gruczole piersiowym, polegająca na pobraniu wycinków podejrzanej tkanki do bardzo dokładnego badania pod mikroskopem (badanie histopatologiczne) i dodatkowo wykorzystywana do usuwania małych zmian w całości wraz z marginesem.

WSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA

Biopsję mammotomiczną wykonuje się głównie w przypadku uwidocznienia (w mammografii lub USG) bardzo małych, podejrzanych zmian, nieprzekraczających 1 cm i niewyczuwalnych podczas badania palpacyjnego.

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA DO BADANIA

Pacjentka nie musi się specjalnie przygotowywać do badania.

BADANIA WSTĘPNE - POPRZEDZAJĄCE

Badanie bardzo często poprzedzone jest badaniem mammograficznych i lub USG piersi i wyniki tych badań należy dostarczyć przed biopsją.

PRZEBIEG BADANIA

Biopsja mammotomiczna pod kontrolą USG to badanie, które odbywa się w pozycji leżącej. Najpierw za pomocą głowicy ultrasonograficznej w pozycji leżącej na plecach zostaje uwidoczniona radiologicznie zmiana w obrębie piersi. Po dezynfekcji miejsca wkłucia i miejscowym znieczuleniu zostaje wprowadzona do zmiany igła biopsyjna mammotomiczna. Igła, posiada specjalne wycięcie i znajduje się blisko zmiany. Następnie połączony z igłą mammotom uruchamia mechanizm rotacyjny znajdujący się wewnątrz igły i system próżniowy, który wciąga fragment zmiany do wewnątrz wycięcia igły, pobierając zmienioną tkankę i odprowadzając ją na zewnątrz go do specjalnego pojemnika. Uzyskany materiał biopsyjny jest przekazywany do badania histopatologicznego. Lekarz badający obraca igłę biopsyjną w nowe położenie i dokonuje nowego pobrania tkanki. W ten sposób można pobrać tkankę z dowolnego miejsca wokół igły biopsyjnej bez konieczności ponownego nakłuwania piersi. Lekarz, bezpośrednio na ekranie monitora USG obserwuje cały proces pobierania zmiany.