Okulistyka

Okulistyka w Szpitala św. Rafała prowadzi szeroką diagnostykę i terapię w zakresie chorób oczu. Udzielamy niezabiegowych i zabiegowych świadczeń medycznych z zakresu chorób oczu. Opiekę nad Pacjentami sprawuje profesjonalny zespół lekarski i pielęgniarski. Blok operacyjny wyposażony jest w nowoczesny sprzęt do operacji zaćmy metodą fakoemulsyfikacji pozwalający na wykonywanie zabiegów nowoczesnymi technikami operacyjnymi. Pozwoliło to również skrócić czas pobytu chorego w Szpitalu. Pracownia laserowa jest wyposażona w nowoczesne urządzenia okulistyczne do leczenia schorzeń siatkówki, jaskry, zmian naczyniowych i pourazowych.

Leczeniu zeza i oczopląsu

Szpitala św. Rafała posiada jeden z najlepszych zespołów zajmujący się leczeniem zeza oraz oczopląsu w Polsce. Zespół, który zajmuje się leczeniem schorzenia oczu współpracuje ze sobą od ponad 20 lat. Otaczamy Pacjentów kompleksową opieką począwszy od diagnostyki, leczenia zachowawczego do leczenia operacyjnego i kontroli pooperacyjnych włącznie.

Leczenie zeza

W szpitalu św. Rafała wykorzystywane są najnowocześniejsze metody i techniki leczenia zeza. Metoda dobierana jest indywidualnie do Pacjenta - w zależności od ostrości wzroku, rodzaju zeza, możliwości wyrównania wady okularami, od tego czy Pacjent akceptuje okulary. Stosujemy także nowe metody leczenia jak zabieg Yokoyamy, który jest przeprowadzany w leczeniu zeza związanego z wysoką krótkowzrocznością. Metoda ta zmieniła pogląd na to, jaki jest patomechanizm wystąpienia zeza w tej chorobie oraz podejście do leczenia operacyjnego takich Pacjentów.

Leczenie oczopląsu

Ruchy oczopląsowe gałek ocznych są wynikiem zaburzeń w centralnym systemie nerwowym i nie jest możliwe ich całkowite usunięcie, choć dolegliwość można zniwelować do minimalnego stopnia, który nie wpływa zarówno na pracę, jak i kontakty międzyludzkie. W oczopląsie często Pacjent znajduje tzw. strefę ciszy, poprzez ułożenie głowy w odpowiedni sposób – np. zwrócenie do boku, obniżenie czy podniesienie brody,  by znaleźć pozycję, w której drgania są najsłabsze. Zadaniem lekarzy jest operacyjne przesunięcie strefy ciszy tak,  by najsłabsze ruchy oczopląsowe, a więc i najlepsze widzenie występowało w pozycji na wprost.

Leczenie zachowawcze w Szpitalu św. Rafała realizowane jest w ramach Poradni Leczenia Zeza i Niedowidzenia. Leczenie chirurgiczne odbywa się w ramach Oddziału Chirurgii Jednego Dnia.